Adwokat – zawód zaufania publicznego

Adwokat – zawód zaufania publicznego

Kto może zostać wpisany na listę adwokatów?

Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze, w art. 65 wskazuje przesłanki, które spełniać powinna osoba chcąca wpisać się na listę adwokatów. Przede wszystkim, dana osoba powinna cechować się nieskazitelnym charakterem oraz swoim dotychczasowych zachowaniem powinna dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata. Ponadto, musi ona w pełni korzystać z praw publicznych oraz mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Osoba chcąca wpisać się na listę adwokatów powinna także legitymować się dyplomem ukończenia wyższy studiów prawniczych na terytorium RP (bądź zagranicznych studiów prawniczych uznanych na terytorium RP) oraz odbyć aplikację adwokacką i złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki. Wspomnieć należy, że wszystkie wymienione wyżej przesłanki muszą zostać przez kandydata na adwokata spełnione łącznie. Niespełnienie któregokolwiek kryterium uniemożliwia wpis na listę adwokatów.

Co oznacza, że osoba chcąca wpisać się na listę adwokatów powinna być nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata?

Przesłanka ta ma uznaniowy charakter, natomiast liczne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego ułatwiają ocenę, czy dana osoba spełnia wskazaną przesłankę. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 stycznia 2010 r. (sygn. akt II GSK 324/09) stwierdził, że:

o nieskazitelności charakteru świadczą takie przymioty osobiste jak: uczciwość w życiu prywatnym i zawodowym, uczynność, pracowitość, poczucie odpowiedzialności za własne słowa i czynu, stanowczość, odwaga cywilna, samokrytycyzm, umiejętność zgodnego współżycia z otoczeniem”.

Z kolei, gdy idzie o rękojmie prawidłowego wykonywania zawodu adwokata to należy przez to rozumieć:

oprócz wiedzy zweryfikowanej w prawem przewidziany sposób, taki zespół cech charakteru i zachowań w sferze zawodowej i prywatnej, które składają się na wizerunek osoby, na której nie ciążą żadne zarzuty podważające jej wiarygodność. Tylko taka osoba może wykonywać zawód zaufania publicznego, jakim jest zawód adwokata

(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2015 r., sygn. akt II GSK 1840/14).

Czy są prowadzone listy adwokatów?

Zgodnie z art. 49 ustawy – Prawo o adwokaturze, listy adwokatów oraz aplikantów adwokackich prowadzi właściwa Okręgowa Rada Adwokacka ze względu na siedzibę zawodową danego adwokata. Listę adwokatów świadczących usługi prawne na terenie Wrocławia prowadzi Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu. Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu udostępnia pełną listę adwokatów na swojej stronie internetowej pod adresem www.ora.wroc.pl w zakładce „lista adwokatów”. Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu mieści się przy ul. Sądowej 4.

0

Leave a Comment!*

Related Posts

Odszkodowanie oraz zadośćuczynienie –…

Wykonywanie zawodu adwokata wiąże się z odgrywaniem różnorodnych ról w procesie karnym – raz pełnimy obowiązki obrońcy oskarżonego, aby za chwilę usiąść po drugiej stronie i walczyć o poszanowanie praw…
Przeczytaj

Nagranie rozmowy, jako dowód…

Rozwój technologiczny przyczynił się niewątpliwie do usprawnienia postępowania dowodowego zarówno w postępowaniu karnym, jak i postępowaniu cywilnym. Każdy z nas może obecnie wyciągnąć telefon z kieszeni spodni i zrobić zdjęcie…
Przeczytaj

Zmiany w fakturowaniu od…

We wrześniu tego roku Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości wystawiania…
Przeczytaj