Ograniczenie kontaktów z dzieckiem

Ograniczenie kontaktów z dzieckiem

Kontakty rodzica z dzieckiem mogą polegać na:

  • przebywaniu z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu)
  • bezpośrednim porozumiewaniu się z dzieckiem
  • utrzymywaniu korespondencji
  • korzystaniu z innych środków porozumiewania się na odległość (np. Skype, gadu-gadu,)

Sąd może ograniczyć kontakty w sytuacji, w której istnieje zagrożenie dla dobra dziecka (poważne zagrożenie dobra dziecka może spowodować całkowite zakazanie kontaktów z dzieckiem, o tym zagadnieniu piszę tutaj). Ograniczając kontakty Sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Sąd może uznać, że istnieje zagrożenie dla dobra dziecka w sytuacji, w której np. dziecko przez długi czas nie widziało się z jednym z rodziców, a co za tym idzie kontakty wiążą się z dużym stresem, rodzic przekazuje dziecku złe wzorce wychowawcze, aprobuje negatywne zachowanie dziecka, sporadycznie nadużywa alkoholu itp.

W przypadku uznania przez Sąd, że dobro dziecka jest zagrożone, może ograniczyć kontakty w szczególności poprzez:

  • zakazanie zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu
  • zezwolenie na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  • ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość.

Pamiętaj, że wyżej wymienione sposoby ograniczenia kontaktów są tylko przykładowe. We wniosku o ograniczenie kontaktów można sformułować inne, zgodne z dobrem dziecka sposoby ograniczenia kontaktów. Zapytaj swojego prawnika o najlepszy sposób ograniczenia kontaktów w Twojej sprawie, jeżeli jest taka konieczność.

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej składa się do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub miejsca pobytu (gdy dziecko nie ma miejsca zamieszkania).

Wniosek o ograniczenie kontaktów z dzieckiem można złożyć również przy formułowaniu wniosku o zabezpieczenie kontaktów w sprawie o rozwód.

0

Leave a Comment!*

Related Posts

Czy dorosłe dziecko może…

Obowiązek utrzymania swoich małych dzieci przez rodziców jest w Polsce powszechnie znany. Sprawa komplikuje się, jeżeli chodzi o dorosłe dzieci, które nadal wymagają wsparcia finansowego między innymi w związku z…
Przeczytaj

Jak podwyższyć alimenty na…

pozew o podwyższenie alimentów, wysokość alimentów, podwyższenie alimentów, jak podwyższyć alimenty na dziecko   Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Najprościej mówiąc wniosek o podwyższenie alimentów składamy, gdy zapadły już wcześniej…
Przeczytaj

Zachowek – niezbędne informacje

Zachowek określany jest często jako zamiennik spadku – stanowi uprawnienie, które chroni najbliższych krewnych spadkodawcy przed ich pominięciem w testamencie. Instytucja ta umożliwia bowiem dochodzenie od spadkobiercy części spadku, która…
Przeczytaj