Czy małżonek może być wyłączony od dziedziczenia?

Po orzeczeniu przez sąd rozwodu lub separacji, małżonkowie nie dziedziczą po sobie nawzajem. Pisałam o tym szczegółowo w artykule: „Jak wygląda dziedziczenie przez małżonka po rozwodzie lub separacji?” Co jednak w sytuacji, gdy wprawdzie sprawa o rozwiązanie małżeństwa była w toku, jednak jeszcze nie zapadło orzeczenie, a nastąpiła śmierć małżonka pozwanego? Jak wygląda dziedziczenie w takim przypadku?

Czy małżonek może być wyłączony od dziedziczenia?

Pomimo, iż jedną z podstawowych zasad prawa spadkowego jest wzajemne dziedziczenie [po sobie małżonków, w pewnych sytuacjach nie ma ona zastosowania. Tak jest w przypadku, gdy zachodzą podstawy do wyłączenia małżonka od dziedziczenia. Kiedy jest to możliwe, wskazuje art. 940 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim – małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca:

  • wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a więc złożył w tym przedmiocie pozew,
  • żądanie to było uzasadnione.

Musisz wiedzieć, że oba wskazane warunki muszą zostać spełnione łącznie, a więc wystąpić jednocześnie.

Pamiętaj, że wyłączenie małżonka od dziedziczenia na powyższej podstawie nie następuje automatycznie, lecz następuje na mocy orzeczenia sądu (art. 940 § 2 k.c.). Ponieważ śmierć małżonka, który złożył pozew rozwodowy lub separacyjny powoduje umorzenie przez Sąd postępowania wszczętego na tej podstawie, konieczne jest wystąpienie o wyłączenie małżonka od dziedziczenia z właściwym pozwem w odrębnym postępowaniu.

Musisz wiedzieć, że wszystkie wskazane powyżej przesłanki do wyłączenia małżonka od dziedziczenia muszą istnieć w chwili otwarcia spadku po zmarłym. Jeśli małżonek, będący spadkodawcą, złożył pozew lub odpowiedź na pozew, z żądaniem orzeczenia winy współmałżonka, ale w toku postępowania zmienił swoje stanowisko i następnie domagał się wydania wyroku bez orzekania o winie, wówczas nie będzie podstaw do wyłączenia drugiego małżonka od dziedziczenia.

Co bada sąd decydując o wyłączeniu małżonka od dziedziczenia?

Samo orzeczenie o wyłączeniu małżonka od dziedziczenia nie zapada automatycznie, tylko na tej podstawie, że spadkodawca wystąpił z pozwem o rozwód lub separację.
Z przeprowadzonego bowiem przez sąd postępowania dowodowego musi wynikać jednoznacznie, że:

  • nastąpił trwały (w przypadku separacji) i zupełny (w przypadku rozwodu) rozkład pożycia małżeńskiego,
  • nie zachodzą negatywne przesłanki do orzeczenia rozwodu,
  • pozostały przy życiu małżonek ponosi wyłączną winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Kto może żądać wyłączenia małżonka od dziedziczenia?

Do wyłączenia małżonka od dziedziczenia uprawniony jest każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Pozwanym jest małżonek – spadkobierca lub, w razie jego śmierci – uprawnieni po nim spadkobiercy. Nie ma przy tym przeszkód prawnych, do wystąpienia przez każdego z nich z odrębnym pozwem w tym przedmiocie (art. 940 § 2 k.c.).

Jaki jest termin do złożenia powództwa o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

Termin do wytoczenia powództwa o wyłączenie małżonka od dziedziczenia wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku. Następuje ono z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 940 § 2 k.c.).

Jakie są skutki prawne wyroku wyłączającego małżonka od dziedziczenia?

Bez względu na to, czy powództwo zostanie wytoczone prze jednego spadkobiercę, czy też przez kilku lub wszystkich z nich, wyrok wyłączający małżonka od dziedziczenia odnosi skutek w stosunku do wszystkich spadkobierców ustawowych.

Skutkiem wydania przez sąd takiego orzeczenia jest wyłączenie małżonka od dziedziczenia, tak jakby nie dożył on otwarcia spadku. Tym samym, nie przysługuje mu także roszczenie z tytułu zachowku.

0

Related Posts

Zapis zwykły i windykacyjny…

Zapis testamentowy to instytucja prawa spadkowego, która pozwala spadkodawcy na przekazanie określonego składnika majątkowego oznaczonej osobie bez ustanawiania jej spadkobiercą. Jest to sposób na modyfikację ustawowego porządku dziedziczenia oraz realizację…
Przeczytaj

Odrzucenie spadku w imieniu…

W polskim prawie małoletni, podobnie jak każdy inny spadkobierca, dziedziczy prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że dziecko, będąc spadkobiercą, może…
Przeczytaj

Kiedy testament może zostać…

Testament, jako jednostronne oświadczenie woli testatora dotyczące rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci, podlega rygorystycznym wymogom prawnym. Prawo spadkowe w Polsce określa zarówno formy testamentu, jak i okoliczności, w których…
Przeczytaj