Kiedy Sąd może zakazać kontaktów z dzieckiem?

Kiedy Sąd może zakazać kontaktów z dzieckiem?

Kiedy Sąd może zakazać kontaktów z dzieckiem?

Należy pamiętać, że kontakty rodzica z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem, więc ich zakazanie będzie możliwe tylko w wyjątkowych okolicznościach. Obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest niezależny od posiadanej władzy rodzicielskiej. To znaczy, że ani ograniczenie ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie jest równoznaczne z zakazem utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Innymi słowy nawet jeżeli jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej nadal ma prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Kto może zakazać kontaktów z dzieckiem?

Zakazać kontaktów rodzica z dzieckiem może tylko Sąd. Nastąpi to tylko, gdy zaistnieje poważne zagrożenie dla dobra dziecka. Przy czym poprzez „poważne zagrożenie” należy rozumieć sytuacje, w których kontakty rodzica z dzieckiem zagrażałyby jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływało demoralizująco na dziecko np. rodzic jest uzależniony od alkoholu, środków odurzających, używa przemocy w stosunku do dziecka, wykorzystuje seksualnie dziecko itp.

Co do zasady poprzez zakaz kontaktów rozumie się nie tylko zakaz osobistej styczności z dzieckiem, ale również zakaz innej formy kontaktów takich jak rozmowy telefoniczne, za pośrednictwem Skype, prowadzenie korespondencji itp.  Jednak Sąd może ograniczyć zakaz np. tylko do osobistej styczności, jeżeli uzna że inne formy kontaktu nie zagrażają dobru dziecka.

Gdy zaistnieje poważne zagrożenie dla dobra dziecka każdy z rodziców może złożyć wniosek do Sądu o orzeczenie zakazu kontaktów z dzieckiem. Wniosek taki należy złożyć do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca jego pobytu (gdy dziecko nie ma miejsca zamieszkania). Sąd może także orzec zakaz osobistej styczności z własnej inicjatywy. Wniosek nie podlega opłacie sądowej.

Co istotne Sąd może przywrócić możliwość utrzymywania kontaktów rodzica z dzieckiem, jeżeli uzna, że ustały przyczyny, które uzasadniały orzeczenie zakazu.

0

Leave a Comment!*

Related Posts

Czy dorosłe dziecko może…

Obowiązek utrzymania swoich małych dzieci przez rodziców jest w Polsce powszechnie znany. Sprawa komplikuje się, jeżeli chodzi o dorosłe dzieci, które nadal wymagają wsparcia finansowego między innymi w związku z…
Przeczytaj

Jak podwyższyć alimenty na…

pozew o podwyższenie alimentów, wysokość alimentów, podwyższenie alimentów, jak podwyższyć alimenty na dziecko   Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Najprościej mówiąc wniosek o podwyższenie alimentów składamy, gdy zapadły już wcześniej…
Przeczytaj

Zachowek – niezbędne informacje

Zachowek określany jest często jako zamiennik spadku – stanowi uprawnienie, które chroni najbliższych krewnych spadkodawcy przed ich pominięciem w testamencie. Instytucja ta umożliwia bowiem dochodzenie od spadkobiercy części spadku, która…
Przeczytaj